Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

TSP Janova Lehota

Kto môže využiť naše služby:

• občania, ktorí sú odkázaní na pomoc v sociálnej oblasti
• osoby ZŤP
• starší ľudia 
• sociálne znevýhodnení občania
• osoby v ťažkej životnej (sociálnej) situácii
• a ktokoľvek kto potrebuje radu alebo pomoc


Niektoré služby poskytované v rámci TSP:

• poskytovanie sociálneho poradenstva
• asistencia pri vybavovaní príspevkov a riešení problémov
• pracovné poradenstvo, ako aj poradenstvo v oblasti vzdelávania
• vyplňovanie žiadostí a komunikácia s úradmi


Kontaktné údaje:

• Pracovisko TSP: budova obecného úradu, 1. posch.
• Otváracie hodiny sú rovnaké, ako otváracie hodiny OÚ
• Telefonický kontakt: 0908 561 217


 

Uskutočnené aktivity

VŠETCI SPOLU ZA KULTÚROU

Radi by sme Vás informovali o poslednom projekte TSP, ktorý sa v našej obci môže realizovať -  tento krát za podpory Ministerstva kultúry SR – program znevýhodnených skupín. Volá sa „Všetci spolu za kultúrou“ a jeho výsledkom by malo byť divadelné predstavenie našich ochotníkov, ktoré si budeme môcť spoločne pozrieť počas vianočného programu v KD Janova Lehota. Nácviky úsmevného scenára „Hlúpeho nakopni, múdremu poraď“ sa uskutočňujú v spolupráci so Základnou školou Janova Lehota a „DSS a DD Nádej“ pod taktovkou šikovnej pani učiteľky PhDr. Zdenky Hrnčiarovej Jaššovej, ktorá vedie vynikajúci tím detí, dospelých a seniorov. Držte im palce a príďte sa spolu s nimi zasmiať na vtipných divadelných situáciách dňa 20.12.2015 :) !

 

HRÁME SPOLU

V stredu 25.11.2015 sa v „Cukrárni u Božky“ konala milá akcia „Hráme spolu“, ktorej sa zúčastnili sympatizanti spoločenských hier. Niektorí si zahrali šach a karty, iní sledovali hru či sa spolu porozprávali. Zo šachových partičiek sme zaznamenali výsledky hráčov:
p. Augustín – p. Daniš: 1:0;  0:1; p. Benko – p. Daniš: 0,5:0,5; p. Ludvig – p. Augustín: 1:0

Sme radi, že počet účastníkov sa pomaličky zvyšuje a veríme, že z tohto občasného stretávania sa vytvorí tradícia, povedzme otvorených „Hráčskych štvrtkov v cukrárni u Božky“, počas ktorých budú môcť občania na toto miesto prísť s nádejou, že tam nájdu niekoho na dobrú partičku šachu, ale aj iných hier.

Teší nás, že práve táto príjemná akcia, bola poslednou bodkou Terénnej sociálnej práce, ktorá v našej obci pôsobila od júna minulého roka.

 

HRÁME PÁNI 2

V stredu 21. októbra 2015 sme pre hráčov šachu, kariet a spoločenských hier pripravili ďalšie kolo akcie „Hráme, páni 2!“, na ktorej sa zúčastnilo o niečo viacej účastníkov, ako minule, čomu sme veľmi radi. Stretnutie sa uskutočnilo v Cukrárni u Božky, v ktorej sme sa veľmi dobre cítili a touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani Božke za podporenie spoločenskej akcie svojim pohostením a príjemným prostredím. Zároveň s chceme poďakovať za aktívnu spoluprácu pánovi Danišovi a za jeho vytrvalosť v usporiadavaní takýchto akcií. Veríme, že počet hráčov bude naďalej stúpať a tiež tomu, že táto akcia spríjemní hrou a rozhovorom so známymi zimné večery viacerých občanov.

Fotky si môžete pozrieť v našej FOTOGALÉRII.

 

PREDNÁŠKA O OSTEOPORÓZE

Terénna sociálna práca v spolupráci s obecným úradom pripravila pre Vás dňa 21.10.2010 prednášku na tému osteoporóza pod vedením pani Eleny Búryovej z RUVZ v Žiari nad Hronom, na ktorej ste mohli získať informácie o tejto častom ochorení ako aj jeho prevencii a súčasťou prednášky boli odporúčania a praktické informácie týkajúce sa stravovania a životného štýlu pre ľudí trpiacich osteoporózou. Jedna účastníčka prednášky, ktorú sme vyžrebovali spomedzi prítomných, dostala od nás malý darček – ľadvinový pás, veríme, že jej bude slúžiť k dobrému zdraviu. Milí občania, tešíme sa Vašej účasti a s prianím veľa zdravia Vás u nás privítame opäť pri podobnej akcii.

 

PRE ZDRAVIE A POHYB

Vo štvrtok 24.09. ste sa ráno mohli zúčastniť monitorovania vitality v Poradni zdravia, v ktorej nám ochotné zdravotné pracovníčky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva skontrolovali niektoré zdravotné ukazovatele. Sme radi, že Vám na Vašom zdraví záleží a budeme sa tešiť na Vašu účasť na ďalších podobných aktivitách.

 

KNIŽNICA JE PRE VŠETKÝCH

V septembri sme na obecnom úrade privítali piatakov našej školy, ktorí sa v sprievode pani učiteľky Mgr. Evy Žigovej oboznámili s priestormi obecnej knižnice, dozvedeli sa, ako knižnica funguje, ako sú knihy rozdelené v knižničnom katalógu a niektoré z nich si po prvý krát požičali knižky na povinné čítanie i zábavu. Veríme, že ich chuť čítať sa bude rozvíjať a že knižnicu budú navštevovať pravidelne, veď „Knižnica je pre všetkých“

 

ROMANKA V DSS A DD Nádej

09.09.2015 sme sa s dievčatami krúžku rómskeho spevu a tanca Romanka rozhodli potešiť svojim krátkym programom seniorov zariadenia DSS a DD Nádej, ktorým naše veselé Romanky zatancovali, zaspievali a snáď aj spríjemnili deň. Pozornému obecenstvu by sme sa radi poďakovali za pekný potlesk a milým pracovníčkam zariadenia za sladkú odmenu

 

RÓMSKA KULTÚRA V JANOVEJ LEHOTE

V piatok 28. augusta 2015 sme v našej obci realizovali podujatie  „Rómska kultúra v Janovej Lehote“,  ktoré bolo realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín.

Park sa pomaly zapĺňal a slávnostný program sa mohol začať. Všetko odštartovala pani starostka, ktorá prítomných privítala a za zvukov rómskej piesne  vyšli na kamenné pódium vo farebných rómskych krojoch dievčatá krúžku rómskeho tanca a spevu „Romanka“. Pripravené pre nás mali rómske tance a piesne, ktorými potešili nie len svojich rodičov, ale všetkých divákov.
Počas podujatia sa návštevníci mohli oboznámiť s rómskou kultúrou aj prostredníctvom prezentačného panela, na ktorom sa  nachádzali informácie o rómskych zvykoch, tradíciách, rodine, kuchyni, odeve či rómskom jazyku.  

Program podujatia „Rómska kultúra v Janovej Lehote“ zavŕšilo hudobné vystúpenie rómskej rómskej kapely Romaboys, ktorá nám zanôtila tradičné aj moderné rómske piesne.  
Po ukončení programu nasledoval  lampiónový sprievod k vatre.

 

TÁBOR ČEREŠNE – augustový turnus

Aj v auguste sme v spolupráci s komunitným centrom Janova Lehota realizovali denný letný tábor, ktorý zastrešila a finančne podporila Obec Janova zabezpečením obedov pre deti sociálne odkázaných rodín. Sme veľmi radi, že aj vďaka ochotným spoluobčanom našej obce mohli deti zažiť veľa zaujímavého a navštíviť aj miesta mimo našej obce. Veľké ĎAKUJEME patrí pánovi Braislavovi Lastičovi, s ktorého finančnou podporou sme mohli zrealizovať výlety do Zvolena a Žiaru nad Hronom a rodine Vágnerovej za prípravu záverečnej akcie na statku. Tábor bol opäť upršaný, ale aj napriek tomu sme sa snažili vyťažiť pre záujmové aktivity maximum J

V pondelok sme hľadali po šípkach na ceste prešli prechádzkou po našej obci a plnením úloh sa dostali k zaslúženej sladkej odmene. Poobede sme v sále KD hrali voľnočasové hry a floorball.

V utorok sme sa vydali na cestu vlakom, mnohí prvý krát, a to zo Žiaru nad Hronom do Zvolena, na námestí ktorého sme si pozreli vystavovanú stíhačku, pochutnali sme si na zmrzline, zahrali sa na ihriskách, oddýchli si pri knižkách v netradičnej obývačke a cestou domov, príjemne unavení sa zastavili v parku pozrieť si vystavený vojenský nákladný vlak.

Nasledujúci deň sme sa vydali do mestského parku v Žiari nad Hronom, v ktorom sme sa poprechádzali, navštívili

minizoo so zvieratkami a sledovali kačky na jazierku. Aj napriek mrholeniu sme radi, že sme zažili niečo nové a spoznali ďalší kúsok nášho okolia.

Vo štvrtok nás navštívili šikovné dievčence z Červeného kríža, ktoré nám predviedli, ako s poskytuje prvá pomoc a na nás – figurantoch imitovali rôzne poranenia, od popalenín, rezných rán až po otvorené zlomeniny, ktoré dokázali hodnoverne vymodelovať. Táto aktivita bola nie len poučná, ale aj veľmi vtipná.

V piatok sme navštívili malú farmu u pána Vágnera, na ktorom sme si mohli vyskúšať svoje zručnosti na statku, nakŕmili sme zvieratká a pochutnali si na dobrom koláčiku od tety Vágnerovej. Dievčatá z krúžku rómskeho spevu a tanca Romanka v tento deň nacvičovali svoje záverečné vystúpenie pre podujatie „Rómska kultúra v Janovej Lehote“.

 

TÁBOR ČEREŠNE - júlový turus

Minulý týždeň sa v našej obci konal denný letný tábor pre deti Čerešne, ktorý pripravili pracovníci Terénnej sociálnej práce a Komunitného centra Janova Lehota. Tábor zastrešila a finančne podporila Obec Janova Lehota, ktorá zabezpečila obedy pre deti sociálne odkázaných rodín.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať ochotným dobrovoľníkom a sponzorom, vďaka ktorým sme mohli pre deti zabezpečiť sladké odmeny a pitný režim, a to konkrétne firme VOMA-SK, spol. s.r.o. a PPRESS, s.r.o. - distribútora sladkých produktov Dr.Gerard.

Napriek upršanému počasiu sme sa snažili pripraviť plnohodnotný program od prvého zoznamovacieho dňa, v ktorom sme privítali nových táborníkov - budúcich prváčikov, až po záverečný výlet do prírody na konci tábora.

Mokré počasie nás často vyhnalo dovnútra sály KD, čo nás však neodradilo od zábavy a radi sme si prešli prekážkovou dráhou, spoločne sa zahrali obľúbený „stoličkový tanec“, na „Remeselníkov“, alebo „Kráľu, kráľu daj vojačka...“, zatancovali si a zahrali sa loptové hry.

V utorok, keď vykuklo slniečko sme zbierali schované hríbiky a zasúťažili si v obecnom parku, zahrali sme sa futbal, vybíjanú a na schovávačku na multifunkčnom ihrisku a školskom areáli, no a poobede sme sa nám predviedli najlepšie športové a tanečné talenty.

V stredu sa naša sála premenila na malé kino, v ktorom sme si pozreli peknú rozprávku, na konci ktorej sme za odmenu odpovedali na otázky o jej príbehu. Pripravili sme malú tvorivú dielničku, v ktorej sme vytvorili malé ozdôbky z plastelíny a terakoty ako sú rôzne prívesky a drobné dekoračné predmety.

Vo štvrtok sme naše výtvory vymaľovali a vyskúšali sme si maľovanie na sklené tabuľky, ktoré sme si vystavili vo vestibule obecného úradu.

Piatkový záverečný deň sme sa vydali na cestu Čertovou dolinou, ktorou nás previedol ochotný pán Krajčír z ŠK Janova Lehota. V našom lese nám vysvetlil a ukázal veľa zaujímavostí a s jeho pomocou sme určovali a označovali stromy, ktoré sa stali súčasťou náučného chodníka tejto trasy. Cestou sme zbierali odpadky, hľadali rôzne indície a plnili úlohy, vďaka ktorým sme sa dostali k sladkej odmene.

Veríme, že sa malým táborníkom program páčil a že sa uvidíme opäť v auguste, kedy sa bude konať druhý turnus denného tábore Čerešne.

Tešíme sa na vás, kamaráti.

 

ROMANKA

Na základe schválenej žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre Obec Janova Lehota z Úradu vlády pre národnostné menšiny realizuje Terénna práca v našej obci letný krúžok rómskeho tanca Romanka, ktorého sa zúčastňujú tancachtivé deti Janovej Lehoty.

Tanečné vystúpenie šikovných tanečníčok a tanečníkov Janovej Lehoty, ktorých zábery z nácvikov si budete môcť pozrieť vo fotogalérii, pripravujeme na konci letných prázdnin v rámci podujatia „Rómska kultúra v Janovej Lehote“.

Milí tanečníci, nech vám to teda tancuje !

 

 HRÁME, PÁNI

V stredu, 08.17.2015 sa od 14:30 do 17:00 uskutočnilo voľnočasové stretnutie „Hráme, páni!“, ktoré pripravila Terénna sociálna práca v spolupráci s Komunitným centrom obce v obecnom parku. Šach a karty si mohli prísť zahrať, posedieť a porozprávať sa všetci tí, ktorí majú záujem v spoločnosti svojich známych trošku pookrieť, zabudnúť na každodenné starosti či samotu a príjemne si oddýchnuť.

Všetkým, ktorí sa zúčastnili tejto malej akcie ďakujeme a veríme, že o dva týždne, kedy plánujeme ďalšie stretnutie, bude účasť záujemcov omnoho vyššia. Takže o dva týždne hráme zas, páni ! :)

 

KURZ OPATROVANIA

V priebehu mesiacov máj a jún 2015 organizovala terénna sociálna práca v spolupráci s Obcou Janova Lehota Kurz opatrovania, ktorého sa zúčastnili šikovné obyvateľky našej obce, ktoré mali záujem zvýšiť si svoje vedomosti a zručnosti v pracovnej oblasti. Teoretickú výučbu pod vedením milej a ústretovej pani lektorky PhDr. Miroslavy Urblíkovej ako aj praktickú časť kurzu v DSS a DD Nádej účastníčky úspešne ukončili záverečnou skúškou, na základe ktorej im bol vystavený certifikát o absolvovaní kurzu v slovenskom a nemeckom jazyku.

Účastníčkam, ktoré mali obavy zo zvládnutia kurzu, sme poskytli pomoc s učivom ako aj ľudskú podporu ich sebavedomia s heslom: „Zvládneme to!“ Rekvalifikačný kurz opatrovania účastníčky absolvovali bezplatne prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny cez projekt RE-PAS.

Úspešným absolventkám gratulujeme a prajeme im veľa úspechov v svojom budúcom zamestnaní!

 

JANOVA LEHOTA ČÍTA DEŤOM

05.06.2015 sme sa zapojili do celoslovenského čítania deťom mini akciou Janova Lehota číta deťom, ktorú pripravila Terénna sociálna práca v spolupráci s Komunitným centrom Janova Lehota pre deti Materskej školy Janova Lehota v priestoroch obecného úradu.

So škôlkármi sme sa porozprávali o knižkách, o tom, aké druhy kníh môžu v knižnici nájsť, ako správne s knižkou zaobchádzať a úspešne sme zvládli malé úlohy pri práci s knižkou, za ktoré dostali drobnú odmenu a osvedčenie pre vstup do sveta malých čitateľov.

A keďže sa toto stretnutie nieslo v znamení čítania, nuž prečítali sme si jednu milú rozprávku od Josefa Čapeka z knižky "Rozprávky o psíčkovi a mačičke" o tom, ako sa psíčkovi roztrhli gatky a ako sa im podarilo tie nohavice nakoniec úspešne zašiť. Mačička Mirka spolu s psíkom Dankom si nakoniec zatancovali a deti si spoločne zaspievali Mandarinku Darinku

 

ŽIJEME HOKEJOM

V spolupráci s Komunitným centrom a Obcou Janova Lehota sme počas hokejových zápasov MS v hokeji usporiadali akciu „Žijeme hokejom“, počas ktorej sme mohli spoločne sledovať priamy prenos niekoľkých stretnutí SR na veľkoplošnom plátne pod „holým nebom“ v obecnom parku. Sme radi, že ani nepriaznivé počasie neodradilo od účasti na akcii skalopevných fanúšikov nášho mužstva, ktorí prišli povzbudiť slovenský tím hokejistov.

 

ZAHRAJME SA PRI MÁJI

30.04.2015 usporiadala Obec Janova Lehota Stavanie mája a následná májová veselica. Terénna sociálna práca pripravila pre rodiny s deťmi sprievodnú aktivitu „Zahrajme sa pri máji“, ktorá zahŕňala prekážkový beh, stavanie stavebnice, hádzanie lietajúcich diskov, skákanie na trampolíne a dôležitú časť akcie -  dekorovanie mája. Tešíme sa, že sa hry deťom páčili a že sme príjemnými voľnočasovými aktivitami spoločne privítali mesiac Máj.

 

TRADIČNÉ VEĽKONOČNÉ TRHY

01.04.2015 usporiadala Obec Janova Lehota Veľkonočné trhy, na ktorých terénna sociálna práca prezentovala stánok jarných a veľkonočných dekorácií, ktoré vytvorili šikovné ruky žien našej obce vo Veľkonočnej tvorivej dielničke. O výrobky ako sú jarné vence, vŕbové vrkoče,  kvetináčové zajačiky a pod. bol veľký záujem, a preto veríme, že sa spolu stretneme v ďalších záujmových dielničkách  a pripravíme ďalšie dekorácie, ktoré budeme môcť prezentovať na trhoch v obci aj mimo nej. Tešíme sa na ďalšie tvorié stretnutia s Vami :-)

 

ROZPRÁVKA NA DOBRÚ NOC

27. marca sa deti a rodičia našej obce mohli zúčastniť  podvečerného čítania „Rozprávky na Dobrú noc“, ktoré bolo obohatené o malé aktivity pre deti zamerané na zvýšenie záujmu detí o čítanie kníh. Budúci malí čitatelia si mohli vypočuť interaktívnu rozprávočku o Psíčkovi a mačičke, ktorým sa nepodarilo upiecť tortu, s psíčkom Dankom hádali názvy rozprávok podľa úryvkov textov, zoznámili sa s našou knižnicou, pochutnali si na koláčiku a drobnom občerstvení a nakoniec si s rodičmi mohli oddýchnuť pri slovenskej sérii rozprávok o Maťkovi a Kubkovi. 
Milé deti a rodičia, veríme, že ste si zo stretnutia odniesli milé zážitky a že sa spoločne stretneme na ďalších detských a rodinných  aktivitách.


VEĽKONOČNÁ TVORIVÁ DIEĽNIČKA

V utorok a v stredu (24 . - 25.03.2015) sa kancelária terénnej sociálnej práce premenila na Veľkonočnú tvorivú dielničku, na ktorej sa stretli žienky so šikovnými rukami, trošku sa porozprávali a v príjemnom posedení vytvorili pekné jarné dekorácie.

Sme radi, milé žienky, že ste prišli a tešíme sa na Vašu účasť v ďalších tvorivých akciách:-)

 

"DIEVČATÁM" - osvetová a preventívna akcia o dospievaní

11.03.2015 sa v priestoroch obecného úradu konala preventívna a osvetová akcia „Dievčatám“, ktorá bola zameraná na tematiku dospievania a možných problémových situácií v tomto dôležitom období.

Po prednáške, ktorú viedla pani Miroslava Malatincová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva zo Žiaru nad Hronom nasledovala diskusia s účastníčkami, film o tehotných teenagerkách ako preventívna forma pred nechceným otehotnením, anketa a rozdanie malých dámskych darčekov.

Sme radi, že sa naše zodpovedné dievčatá zaujímajú o túto problematiku a veríme, že sa zúčastnia aj budúcich podobných aktivít.

 

PRVOSIENKY

16.02. – 20.02.2015 sme v spolupráci Obce Janova Lehota a ochotných sponzorov zorganizovali Jarný denný tábor „Prvosienky“, ktorého sa zúčastnili deti prvého stupňa našej obce. V prvý deň deti fotografovali okolie Janovej Lehoty s názvom témy „Zasnežená Janova Lehota“,vytvárali svoje fotorámčeky z kartónu a ozdobného papiera,iné sa venovali voľnočasovým aktivitám (hra kariet, PC hry, kreslenie).Najlepšie fotografické pohľady našich detí na zasneženú Janovu Lehotu a jej okolie si môžete pozrieť na FOTKÁCH. Víťazskou sa stala fotka Vanesky Lehotskej.

Ďalší deň pracovníčky TSP nahrávali s deťmi rozprávku, pričom deti hovorili priamu reč za postavy zvieratiek v rozprávke „O snehuliakovi s horúcim srdcom“, skupinka detí sa zahrala v parku na schovávačku.V stredu sme navštívili Krajskú hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom, sledovali sme film „Ufove dobrodružstvá“ v „Hviezdnej sále, nasledovala praktická prednáška a zopakovanie si informácií v Ufo sále. Exkurziu ukončilo pozorovanie Slnka v Pozorovateľni. Táboristi nakoniec navštívil miestnu cukráreň v Žiari nad Hronom. Štvrtok sa uskutočnilo bobovanie v okolí futbalového štadióna, ráno sme sa venovali tvorivým činnostiam, hraniu kariet a PC hrám. Na záver tábora si deti spoločne pozreli rozprávku v sále KD „Ako vycvičiť draka 2“, nasledovali voľnočasové hry a vypočutie si rozprávky, ktorú účastníci nahrali v „prvosienkovom“ tábore.
Deti mali sponzorsky zabezpečenú desiatu, pitný režim, vstupné do hvezdárne a návštevu cukrárne; deťom zo sociálne odkázaných rodín obec uhradila obedy. Rodičia detí uhradili cestovné na autobusovú dopravu do Žiaru nad Hronom a späť.


Týmto by sme sa chceli srdečne poďakovať Obci Janova Lehota a uvedeným sponzorom, ktorí na každý deň zabezpečili chutnú desiatu a sladkosti. ĎAKUJEME ! ! !

 

DETSKÝ MAŠKARNÝ PLES

30.01.2015 organizovala Obec Janova Lehota v spolupráci s TSP Janova Lehota detský maškarný ples, ktorého sa napriek nepriaznivým snehovým podmienkam zúčastnili mnohé deti a rodičia obce Janova Lehota. Pracovníčky pomohli rodičom sociálne odkázaných rodín vyhotoviť karnevalové masky, pripravili malé súťaže počas podujatia a pracovníčky obce odmenili najkrajšie masky peknými a sladkými cenami. Na deti čakala diskotéka a vystúpenie naozaj "cool" break dancovej skupiny :-)

 

POČÍTAČOVÝ KURZ PRE ZAČIATOČNÍKOV

V stredu 14.1.2015 o 15:00 sa v našej obci konal počítačový kurz "Základy práce s počítačom" v kancelárii terénnej sociálnej práce pod vedením Mgr. Antona Bobáka. 
Tí, ktorí o počítačoch majú doposiaľ minimálne znalosti a skúsenosti, si z prvej hodiny odniesli základné informácie o niektorých počítačových termínoch ako je hardware, software, USB kľúč, možnosti pripojenia počítača k internetu a pod.. Na našej prvej lekcii, ktorej sa zúčastnilo 6 záujemcov, sme prezistili úrovne znalostí účastníkov a rozdelili sme sa do skupiniek, ktoré sa budú ďalej stretávať a prelúskavať prácu s počítačom J


VIANOCE S TERÉNNOU SOCIÁLNOU PRÁCOU

22. 12.2014 sa v kancelárii TSP konalo balenie darčekov pred vianočnými sviatkami. Po vyzdvihnutí ozdôb a dekoračných predmetov od našej ochotnej občianky si z nich naši sociálne odkázaní rómski občania mohli vybrať a spolu s nami ich zabaliť a venovať svojim blízkym.
Nakoniec sme ako malé prekvapenie pre deti rómskych sociálne odkázaných rodín vložili do poštových schránok malý darček - rozprávku na počúvanie „O lienke Rosite“  spolu s vianočným prianím. Nahrávku našej vlastnej nahrávky rozprávočky pre deti predškolského veku a deti prvého stupňa ZŠ si môžete bezplatne stiahnuť TU J


KEĎ KÚZLA SÚ PRI MOCI

10.12.2014 sa v sále KD usporiadali rozprávkové divadelné vystúpenie o posledných čarodejniciach, ktoré k nám prišlo zahrať divadelný súbor z Prievidze. Chceme sa poďakovať všetkým sponzorom, vďaka ktorým mohlo byť toto predstavenie bezplatné, a tak prístupné všetkým našim občanom. Veríme, že predstavenie v predvianočný čas prinieslo do zúčastnených rodín príjemnú atmosféru.

 

MIKULÁŠ 2014

05.12.2014 usporiadal Obecný úrad Janova Lehota v spolupráci s terénnou sociálnou prácou každoročného „Mikuláša“ pre deti našej obce, spojeného s rozdávaním balíčkov, ktoré si detičky „vyspievali, alebo vyrecitovali“ od zábavného Mikuláša, krásneho Anjelika a sympatického Čerta. Mikulášske podujatie ukončila diskotéka, ktorú odštartoval parketový lev – kto iný ako Mikuláš J


DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ PRE PREDŠKOLÁKOV

12.novembra 2014 sme v spolupráci so Základnou školou v Janovej Lehote zorganizovali Deň otvorených dverí pre predškolákov. Rodičia a ich deti predškolského veku sa mohli oboznámiť s priestormi základnej školy, informovať sa o výchovno-vzdelávacom procese prvého ročníka, na praktických ukážkach sa dozvedieť, aké požiadavky by malo dieťa splniť pre úspešné posúdenie školskej zrelosti ešte pred oficiálnym zápisom do prvého ročníka. Uvedené stretnutie malo motivovať rodičov k tomu, aby v prípade svojich pochybností o školskej zrelosti dieťatko neumiestnili automaticky v špeciálnej základnej škole, ale ešte v dostatočnom predstihu mohli pracovať na jeho rozvoji. Rodičia boli informovaní o možnostiach tejto základnej školy, ktorej tím zamestnancov je prostredníctvom projektu IN RINED rozšírený o odborných pracovníkov z oblasti psychológie a sociálnej pedagogiky. Záujmom základnej školy a obce zároveň je, aby sa v prípade dostatočného záujmu otvorila samostatná prvá trieda a nemuseli by sa zlučovať ročníky. Budeme sa tešiť na všetkých nových prváčikov :)

 

BURZA SPOTREBNÉHO TOVARU

V stredu 05.11.2014  sa v našej obci konala Burza spotrebného tovaru, ktorú organizovala terénna sociálna práca v spolupráci s Obecným úradom Janova Lehota.

Na burze bolo možné za symbolické ceny nakúpiť predovšetkým šatstvo pre dospelých a deti, obuv, doplnky, hračky, spotrebiče a potreby pre kutilov.

Ďakujeme všetkým návštevníkom za účasť na akcii a  predajcom za ich záujem a aktívnu spoluprácu pri jej pilotnom usporiadaní. Veríme, že ďalšia pripravovaná burza v našej obci priláka aj ďalších návštevníkov a predajcov s rôznorodým tovarom. Tešíme sa na Vašu ďalšiu účasť :)

 

POMOC NAŠIM DEŤOM V ŠKOLE

14. októbra sme zrealizovali pilotné stretnutie rómskych rodičov so zástupcami našej základnej školy a pracovníčkami terénnej sociálnej práce „Pomoc našim deťom v škole“, ktorého cieľom bolo informovanie sa odborných zamestnancov školy o aktuálnych požiadavkách rómskych rodičov týkajúcich sa výchovy a vzdelávania ich detí. Rodičom bol predstavený tím zamestnancov IN PRINED, ktorým je posilnený pedagogický zbor školy. Terénna sociálna práca oboznámila účastníkov o možnostiach asistencie vo vzťahu rodič-dieťa počas plnenia si školských povinností doma. Mamičky prezentovali svoje skúsenosti s prístupom učiteľov a detí na našej škole a spoločne boli navrhnuté možnosti riešenia aktuálnych problémov.

 

JESENNÁ VÝSTAVA ÚRODY A RUČNEJ TVORBY

Milí občania, na prelome mesiacov september – október ste mohli navštíviť jesennú výstavu úrody a ručnej tvorby, ktorá sa konala v priestoroch kultúrnej sály obecného úradu. Do peknej výstavy nám prispeli nielen občania našej obce, ale aj základná škola, materská škola, klub dôchodcov a DSS a DD "Nádej".
Jesennú výstavu tvorili krásne, zaujímavé i vtipné kúsky ovocia, zeleniny, kvetinovej výzdoby a ručných prác všakovakého druhu. Sme veľmi radi, že ste výstavu navštívili a že ste sa mnohí z Vás podelili o kúsok Vašej záhrady a výsledky Vašich ručných prác, za čo Vám veľmi pekne ďakujeme. O niektorých šikovných rukách sme ani nevedeli a sme radi, že ste sa niektorí  nakoniec odhodlali prezentovať svoju tvorbu či úrodu, pretože naozaj bolo na čo sa pozerať :-) . Veríme, že tak pri usporiadaní ďalšej výstavy v poradí urobíte aj Vy ostatní. Z rozprávania s Vami sme zistili, že šikovných ľudí je viac, ako sa  zapojilo do tejto výstavy. 
Budeme veľmi radi, keď ku jesennej zbierke nabudúce pribudnú  výtvory a pestovateľské kúsky aj nových prispievateľov :-)


SRDIEČKO NA DLANI

Posledný augustový týždeň sme s Vami, milí naši seniori, strávili veľmi príjemné dni počas realizácie dennej škôlky pre seniorov s názvom „Srdiečko na dlani“. Veríme, že čas strávený s Vašimi priateľmi a známymi bol milým osviežením aj pre Vaše srdiečka. Ďakujeme Vám za Vašu účasť, prekonanie mnohých prekážok, akými sú zdravotné ťažkosti či povinnosti okolo domácnosti, napriek ktorým ste sa rozhodli zúčastniť sa ponúkaných aktivít a mnohým z Vás, milé gazdinky, Vám ďakujeme za Vašu aktívnu spoluprácu pri príprave súťaže o najlepší koláč. I keď sme ocenili prvé tri miesta, všetky Vami pripravené dobrôtky boli vynikajúce a patrí Vám veľké uznanie a pochvala za Vašu šikovnosť a ochotu. Veríme, že počas tejto týždňovej  akcie venovanej Vám, naši starí rodičia, babičky, dedkovia, ste si každý našli pre seba ten svoj kúsoček. Či už po duchovnej stránke počas svätej omše s našim pánom farárom, zaspievaní si ľudových pesničiek za zvuku harmoniky v podaní Danka Necpála a spevu Veroniky Kováčovej, alebo v oblasti zvyšovania vedomostí o ochrane Vášho zdravia počas prednášok a monitorovania Vášho zdravia zo strany milých pracovníčok z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, pri posedení so svojimi priateľmi pri dobrom koláčiku, alebo dokonca niektorí z Vás aj pri úsmevných súťažiach  s našim pánom farárom. Prajeme Vám pevné zdravie, radosť v srdci a tešíme sa na ďalšie stretnutia s Vami  na pripravovaných akciách v nasledujúcom období.

 

DENNÝ LETNÝ TÁBOR ČEREŠNE II

Augustový turnus Denného letného tábora Čerešne je za nami a my Vám prinášame niekoľko pekných záberov z akcií, ktoré sme pre deti našej obce pripravili za pomoci našej staršej mládeže a finančných i vecných darov ochotných sponzorov, ktorým aj touto cestou veľmi pekne ďakujeme. Deti mohli sledovať zaujímavú ukážku kynologickej práce policajtov, zúčastnili sa praktického semináru zameraného na bezpečnosť a osvetu proti drogám, kde si prostredníctvom špeciálnych pomôcok vyskúšali, aké je to byť opitý "na mol" (samozrejme bez užitia alkoholu :-) alebo ako cigarety poškodzujú naše pľúca. V spolupráci s Červeným krížom si zvýšili svoje vedomosti a zručnosti v oblasti poskytovania prvej pomoci a okrem výchovných aktivít nechýbali obľúbené športové disciplíny, karneval, karaoke a záverečné diskotéka. A ako to už v detských táboroch chodí, na každého účastníka čakali sladké dobroty a ocenenia za ich šikovnosť v súťažiach.
Veríme, že sa našim malým-mladým Janovolehotčanom tábor páčil a že sa ho spolu so svojimi kamarátmi zúčastnia aj budúce leto. Budeme sa tešiť na Vás všetkých ako aj na Vaše tipy pre prípravu programu.

 

KRÁČAJME V ÚSTRETY

 23. júla sa uskutočnilo prvotné stretnutie seniorov našej obce s názvom „Kráčajme v ústrety“ zameraným na zintenzívnenie sociálnych kontaktov občanov žijúcich v Janovej Lehote a klientov DSS a DD Nádej. Terénna sociálna práca by tak chcela podporiť stretávanie sa ľudí vyššieho veku a motivovať ch k aktívnemu životu v našej obci. V blízkom období plánujeme zrealizovať komplex spoločenských aktivít pre túto konkrétnu cieľovú skupinu ľudí, ktoré by odrážali ich aktuálne záujmy a potreby. Ďakujeme všetkým našim seniorov za účasť na milom posedení a predsedkyni Klubu dôchodcov, pni Tŕnikovej, za osvetu medzi účastníkmi. Budeme sa tešiť na Vaše zapojenie sa do ďalších aktivít TSP a obe Janova Lehota.


DENNÝ LETNÝ TÁBOR ČEREŠNE I

V júli sme úspešne zrealizovali prvý turnus denného letného tábora "Čerešne", ktorý organizovala naša obec v rámci činnosti terénnej sociálnej práce v Janovej Lehote. Tejto milej akcie sa zúčastnilo približne 30 detí a mladých ľudí vo veku od 3 do 15 rokov a rodičia, ktorí doprevádzali najmladších účastníkov. Pre deti boli pripravené zaujímavé aktivity, počas ktorých sa vzájomne zoznámili, zašportovali si, zahrali a zasúťažili.
Hlavnými témami programu bol zoznamovací deň v parku, športová olympiáda a „rozprávkovo“ v školskom areáli a ihrisku, hľadanie sladkého pokladu trpaslíka "Permoníčka" ulicami Janovej Lehoty a záverečná opekačka, ktorá sa pre nepriaznivé počasie presunula z plánovaného miesta „pri Kaplnke“ do lokality školského ihriska. Veríme, že túto časť programu ako aj ďalšie nové zábavné aktivity budeme môcť zrealizovať spolu s našimi „janovolehotskými“ deťmi v druhom turnuse, ktorý sa uskutoční v mesiaci august. 
Milé deti, tešíme sa na stretnutie s vami, ktorí ste sa zúčastnili tábora 
a radi uvítame v tábore ďalšie nové Čerešničky“ !

 

 

Radi by sme Vás informovali o poslednom projekte TSP, ktorý sa v našej obci môže realizovať -  tento krát za podpory Ministerstva kultúry SR – program znevýhodnených skupín. Volá sa „Všetci spolu za kultúrou“ a jeho výsledkom by malo byť divadelné predstavenie našich ochotníkov, ktoré si budeme môcť spoločne pozrieť počas vianočného programu v KD Janova Lehota. Nácviky úsmevného scenára „Hlúpeho nakopni, múdremu poraď“ sa uskutočňujú v spolupráci so Základnou školou Janova Lehota a „DSS a DD Nádej“ pod taktovkou šikovnej pani učiteľky PhDr. Zdenky Hrnčiarovej Jaššovej, ktorá vedie vynikajúci tím detí, dospelých a seniorov. Držte im palce a príďte sa spolu s nimi zasmiať na vtipných divadelných situáciách dňa 20.12.2015 


 
ÚvodÚvodná stránka