Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Súčasnosť obce

Obec Janova Lehota má  rozlohu 1767 ha. Nachádza sa na južnom svahu Huponu patriaceho do Kremnických vrchov. Zo severu je obec chránená lesným masívom, z východu susedí s obcou Kosorín, zo západu s katastrom obce Lovčica – Trubín a z juhu je otvorená do poľnohospodárskej krajiny. Zástavba obce sa rozkladá po oboch brehoch Lehotského potoka. Pôvodné centrum sa nachádza v severnej časti pri historických objektoch kostola, školy a pošty. Dominantou obce je objekt kostola. Južné centrum je modernejšie a tvorí ho priestranné zoskupenie objektov kultúry, správy obce, obchodu a pohostinstva.

V súčasnosti žije v obci 954 obyvateľov, ktorí pochádzajú z rôznych národností (Slováci, Nemci, Maďari, Ukrajinci, Rumuni ....). Sú prevažne rímsko-katolíckeho vierovyznania a slúži im kostol v obci.

V obci sa nachádza Základná škola a Materská škola, ktorú navštevujú deti nielen z  obce, ale aj z obcí Kosorín, Slaská a Lovčica – Trubín. Ponúkajú športové a kultúrne využitie voľného času. Pri základnej škole má obec zriadené nové multifunkčné aj futbalové ihrisko. Celkový počet žiakov je 101.

Od 15. júla 2003 obec otvorila  prevádzku Domova sociálnych služieb a domova dôchodcov - Nádej. Rekonštrukciou, ktorá prebiehala od októbra 2006 do augusta 2007 sa kapacita zariadenia zvýšila. Domov sociálnych služieb a domov dôchodcov Nádej v Janovej Lehote poskytuje pomoc ľuďom v sociálnej núdzi. Ľuďom, ktorým vysoký vek a nepriaznivý zdravotný stav nedovoľujú zotrvať v ich domácom prostredí. Úsilím je vytvoriť týmto občanom miesto na dôstojné prežitie staroby a zabezpečenie optimálnych životných podmienok s ohľadom na ich špecifické potreby. V súčasnosti má zariadenie kapacitu 61 klientov o ktorých sa stará 37 zamestnancov.


 
ÚvodÚvodná stránka