Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kaplnky, kríže

V roku 1818 bola postavená socha na počesť svätého Vendelína, ktorý je dnes patrónom roľníkov a chovateľov dobytka. Pomník sa zaviazal udržiavať Antonín Wanner za ročnú odmenu 6 guldenov. Starí ľudia rozprávali, že v čase moru dobytka, keď skoro v každom dvore uhynulo viacero kráv, Antonínovi Wannerovi neuhynulo nič. 


V roku 1820 dal vtedajší richtár v Janovej Lehote Emmerich Guschner postaviť pred dverami kostola kamenný kríž. Ľudia rozprávali o tom túto príhodu: Richtár obce, prísny ale všetkými občanmi vážený, mal brata, ktorý svojimi častými krádežami vyvolával u občanov hnev. Keď bol raz pri čine prichytený, odsúdil ho jeho brat – richtár na 25 palíc. V jedno nedeľné predpoludnie mu bol trest za účasti všetkých veriacich pred kostolom vymeraný. Vina bola potrestaná, ale hanba zostala. Aby sa na ňu zabudlo dal postaviť richtár svätý kríž.


V roku 1820 stáli už sväté kríže na začiatku aj na konci dediny. Na konci dediny sa musel v roku 1901 obnovovať, pretože bol poškodený. Ďalšiu kaplnku dal postaviť mlynár Paul Dérer. Bolo to v roku 1823. Jeho vnuk rozprával o jeho pohnútkach k tomuto činu takto: „môj starý otec sa raz v noci za tuhej zimy vracal domov. Pretože bol veľmi ustatý, sadol si na chvíľu a zaspal. Na jeho šťastie prechádzali popri tomto mieste v tú noc ešte ľudia a zachránili ho pred istou smrťou, z vďaky nechal postaviť na tom istom mieste kaplnku Anjelovi strážnemu.“ V roku 1873 dal Paul Derér postaviť ešte jednu kaplnku so sochou Bolestnej Matky Božej. Kaplnka „Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie“ smer Lovčica, bola postavená Petrom Krausom v roku 1867. Otvorená bola v roku 1902. V obci, ale aj mimo nej bolo postavených ešte veľa kaplniek, sôch a svätých krížov. Pretože sa o ne nikto nestaral, čas ich nahlodal a padli do zabudnutia.


 
ÚvodÚvodná stránka